Cintorín je situovaný v srdci Slovenského raja na lúčnej poľane Kláštorisko v bezprostrednej blízkosti ruín stredovekej kaplnky. Kaplnka pre pocestných pochádza z roku 1492.

Kaplnka pre pocestných
Pozostatky kaplnky pre pocestných v pozadí

Je to samostatný objekt ležiaci mimo čiastočne zrekonštruovaných ruín známejšieho kartuziánskeho kláštora. Prvá pietna spomienka na obete Slovenského raja a osobnosti sa uskutočnila v roku 2010 spolu s omšou a vysvätením základného kameňa - dreveného umeleckého diela "Božie muky".

Základný kameň - umelecké dielo "Božie muky"
Základný kameň - umelecké dielo "Božie muky"

Je to exteriérová galéria drevených umeleckých diel mladých autorov zo Spiša, v súčasnosti je v zozname obetí viac ako 70 mien, najstaršia obeť je z roku 1909. Na zozname osobností, ktoré sa pričinili rôznym spôsobom o rozvoj a fungovanie Národneho parku Slovenský raj, je v súčasnosti viac ako 20 mien. Samostatne stojace sochy v okolí kaplnky slúžia na osadzovanie tabuliek.

Symbolický cintorín - vstup
Symbolický cintorín - vstup

Symbolický cintorín vznikol neúnavnou snahou ľudí z Horskej záchrannej služby Slovenský raj, Klubu seniorov Horskej služby na Slovensku, Národného parku Slovenský raj a Asociácii horských sprievodcov. Hlavným iniciátorom založenia symbolického cintorína bol Ing. Vladimír Mucha. V súčasnosti sa na cintoríne nachadza viac ako 15 drevených sôch.

Pietne spomienky so svätou omšou sa pri symbolickom cintoríne konajú vždy v sobotu dva týždne pred sviatkom všetkých svätých.