Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií

+421 907 922 064

Dobrovoľný hasičský zbor v obci opäť ožíva

Zverejnené: 19. 10. 2018 o 0:31

Dátum 11. 12. 2017 sa zapíše do novodobej histórie našej obce tým, že zriaďovacou listinou a následne 13. 12. 2017 valným zhromaždením bol v Letanovciach založený Dobrovoľný hasičský zbor obce Letanovce. Všetci sa tešíme z toho, že sa našla partia nadšencov, ktorí takýmto spôsobom chcú byť v obci činní a aj v tejto oblasti napomôcť jej zveľadeniu. Veď najmä staršia generácia má ešte aj dnes v pamäti nedeľné popoludnia, kedy sa v priestoroch terajšieho športového ihriska konali hasičské stretnutia dobrovoľných „fajermanov“, ktorí sa zdokonaľovali v zručnosti a rýchlosti, ktoré sú nevyhnutné v prípade potenciálneho zásahu. Tieto stretnutia vyvrcholili každoročnou súťažou hasičských družstiev z bližšieho či vzdialenejšieho okolia, ktoré sa konali vždy v niektorej zo zúčastnených obcí. A ani naše letanovské družstvo nesmelo chýbať a veru mali sme sa čím pochváliť. Postupom času však DHZ v obciach zanikali, ich činnosť nahrádzali profesionálni hasiči, ktorí mali základne v každom okresnom meste. Dnes je však situácia opäť iná a každá obec musí mať zo zákona zriadený Dobrovoľný hasičský zbor obce. My sme mali výhodu v tom, že u nás už DHZ v minulosti existoval, nevyvstala preto potreba opäť ho zakladať, iba obnoviť. Literu zákona sme teda naplnili, no oveľa podstatnejšie je, že nie iba papierovo, ale aj v reálnej podobe - so skutočnými ľuďmi zapálenými pre vec. Potrebu zriadenia DHZ okrem spomínanej legislatívnej podmienky vidíme aj v tom, že ničivý živel prekvapil našu obec už viackrát. Naposledy to bolo v auguste 2015, keď horeli 2 hektáre lesného porastu na Kláštorisku. Keďže ide o turisticky atraktívnu lokalitu, najmä v horúcom letnom období vzniku požiaru veľa netreba. Z jeho hasením je to už oveľa horšie, terén je pomerne náročný, ťažko prístupný, preto sme boli odkázaní na pomoc dobrovoľných hasičov zo susedných obcí a statočnú prácu odviedli i samotní vlastníci lesov - urbarníci, ktorí nosili vodu vo vedrách z prírodnej studne. V horúcom letnom období je však jej výdatnosť veľmi obmedzená. Aj z tohto dôvodu vedenie obce veľmi uvítalo nadšenie terajších členov DHZ, ktorých je momentálne 16, že vo svojom voľnom čase majú chuť a elán zapájať sa do diania obce, čo nám už preukázali počas sviatkov Veľkej noci, pri realizácii zábavného popoludnia pri príležitosti Dňa detí, počas folklórnych slávností Pod Lipami, kedy nám pomáhali pri ich príprave a zároveň ich oživili výstavou zrekonštruovaného hasičského navijaka a tiež prispeli aktívnou pomocou pri príprave osláv Dňa slovenských hôr na Kláštorisku. Preto je obec súčinná pri vybavovaní administratívy, ktorú zastrešuje prednostka OcÚ - Mgr. Nikola Zvalená. Takisto boli vyčlenené finančné prostriedky potrebné na podporu a rozvoj tohto zoskupenia. Hasičov sme vybavili základným výstrojom a nedávno sa zakúpila staršia, no stále funkčná hasičská AVIA. Okrem toho obec už dávnejšie od štátu v rámci projektu „Aktívne protipovodňové opatrenia“ dostala protipovodňový vozík. Na začiatok disponujeme teda slušnou výbavou, čo poviete? V tejto súvislosti by sme za všetkých vyzdvihli najmä pána Vojtecha Legezu, predsedu i štatutára DHZ, ktorý má najväčší podiel na „znovuzrodení“ DHZ a aktívne sa zapája do rekonštrukcie pôvodného hasičského arzenálu ako: navijak, striekačka a v nadväzovaní kontaktov s členmi DHZ okolitých obcí prispieva k tomu, aby sa myšlienka šírenia hasičského povedomia rozvíjala nielen medzi terajšími členmi, ale aj medzi tými najmenšími - medzi deťmi. Aktívne sa im venuje, nedávno sa dokonca zúčastnili Jesennej súťaže mladých hasičov na Tepličke. Vedenie obce má v pláne poskytnúť DHZ svoje priestory a netají sa ani myšlienkou vybudovania Požiarnej zbrojnice. Všetko však ukáže čas, financie, možné výzvy z EU, ktoré budú i naďalej podmienené ambíciami terajších i budúcich členov DHZ.

Dobrovoľnému hasičskému zboru nie je venovaný iba tento článok, na našej web stránke mu bude zriadený priečinok, v ktorom si budete môcť vždy niečo prečítať či pozrieť fotogalériu z ich doterajšej i aktuálnej činnosti

Súvisiace galérie

Avia Dobrovoľného hasičského zboru

Nová Avia a iné vybavenie Dobrovoľného hasičského zboru

Dobrovoľný hasičský zbor

Členovia znovuzaloženého Dobrovoľného hasičského zboru

Zrekonštruovaná prenosná motorová striekačka PS 12

Zrekonštruovaná prenosná motorová striekačka